| Part Number | SMCJ14A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 335320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 14V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ14A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ14A-E3 57T |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 14 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Clamping Voltage | 23.2 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Breakdown Voltage | 15.6 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 64.7 A |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ14A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ85A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 128V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE150A-E3 54.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS5V0P1UP,115.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ40A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ22A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ40A-E3 57T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 70V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ70A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 10V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ10A-13-F.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 58V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ58CA-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 342V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE400CA-E3 54.pdf |